1. Čo je prírodná kozmetika?

Čo je prírodná kozmetika?

Čo je vlastne prírodná kozmetika? V súčastnosti existuje viacero definícií. V rámci EÚ zatiaľ neexistujú pre prírodnú kozmetiku žiadne záväzné pravidlá. Kozmetológovia považujú za prírodné prostriedky tie, ktoré sú zostavené z prírodných materiálov rastlinného, živočísneho alebo minerálneho pôvodu, získaných ustanoveným spôsobom. Rozumie sa tým, že jednotlivé zložky sú z prírodných materiálov izolované fyzikálnymi šetrnými spôsobmi (napr. filtráciou, destiláciou, sušením atď.) alebo aj enzymatickými alebo mikrobiálnymi metódami. Rastlinné oleje sa napríklad získavajú lisovaním za studena. V takto vyrobenom oleji zostáva maximum cenných látok a navyše v prirodzenom stave, ktoré dokáže ľudské telo najlepšie zužitkovať. Vďaka obsahu aktívnych enzýmov, vitamínov, fytohormónov a ďalších biologicky aktívnych látok mávajú priaznivý účinok na organizmus.

 

Nevýhodou prírodnej kozmetiky je v porovnaní s bežnými kozmetickými prípravkami vysoká náročnosť na prípravu, prepravu i skladovanie, ale aj krátka trvanlivosť. Na predĺženie trvanlivosti by sa podľa kozmetológov mali používať iba vybrané povolené konzervačné látky, a to kyseliny benzoová, salicylová, propiónová, sorbová a ich soli, a pod. Používané emulgátory, farbivá a parfumy by mali byť tiež prírodného pôvodu. Ak je na etikete výrobku uvedené, že ide o naturálny produkt, nemalo by na nej chýbať ani to, že výrobok je konzervovaný a konkrétne čím.

 

Niektoré skupiny expertov, napríklad v Nemecku, delia prírodnú kozmetiku do viacerých kategórií: Pure nature (vyrobená výhradne z prírodných surovín), prírodná kozmetika (prírodný základ + povolené konzervanty) a kozmetika s obsahom prírodných látok (sú len ako doplnok)

 

Výnos Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky z 15. decembra 1999 č. 4312/2/1999-100 v hlave 28, par.6 uvádza k označovaniu prírodnej kozmetiky nasledovné: Používať doplňujúce označenie v názve kozmetického prostriedku slovom “prírodný” možno len vtedy, ak látky deklarované v názve kozmetického prostriedku sú získané z materiálov rastlinného, živočíšneho alebo minerálneho pôvodu. 

 

Prírodná kozmetika nie je to isté, ako biokozmetika

 

Mnoho kozmetických výrobných spoločností používá prírodné alebo z prírodných surovín odvodené suroviny pre výrobu kozmetických prostriedkov. Zloženie takýchto prípravkov môže byť veľmi podobné s certifikovanou biokozmetikou. Hlavný rozdiel je v povinnosti výrobcov biokozmetiky preukazovať certifikačnému orgánu, že použité suroviny sú nielen prírodného charakteru, ale súčasne pochádzajú z ekologického poľnohospodárstva a pre tento účel majú platné nezávislé osvedčenia.

 

Zo zdravotného hľadiska je podstatné, že pri pestovaní rastlinných surovín určených pre biokozmetiku nesmú byť použité syntetické hnojivá ani syntetické prípravky proti škodcom, ktorých najznámejšou skupinou sú pesticídy.

 

Certifikáty prírodnej kozmetiky

 

Certifikátov prírodnej kozmetiky existuje niekoľko a sú udeľované nezávislými inštitúciami v jednotlivých krajinách.

 

Certfikáty:

Certifikát BDIH

Certifikát udeľuje organizácia BDIH sídliaca v Nemeckom Mannheime. Organizácia združuje viac ako 440 producentov a distribútorov kozmetiky a prírodnej (naturálnej ) kozmetiky, doplnkov stravy, nutričných jedál, voľnopredajných liekov, medicínskych prístrojov. V roku  1996 BDIH vydalo rozsiahle smernice, na základe ktorých bolo certifikovaných viac ako 2000 produktov.

 

Certifkát zaručuje:

 

Stránka organizácie BDIH: www.kontrollierte-naturkosmetik.de

 

Certifikát Cosmebio

 

www.cosmebio.org

 

CPK a CPK BIO ( CPK = Certifikovaná přírodní kosmetika )

 

CPK je česká značka prírodnej kozmetiky. Vznikla v roku 2007, stojí za ňou spoločnosť KEZ o.p.s. ( Kontrola ekologického zemědelství ).

 

Značka CPK ( Certifikovaná přírodní kosmetika )

Označenie CPK môže byť uvedené na takom kozmetickom prípravku, ktorý splnil predpísané parametre štandardov a na ktorý kontrolná organizácia KEZ pridelila certifikát.

 

Takýto prípravok neobsahuje:

Značka CPK bio

 

CPK bio je nadstavba značky CPK. Kozmetické prípravky musia nielenže splniť základné podmienky na získanie certifikátu CPK, ale musia obsahovať aj bio suroviny v určitých množstvách.

 

Minimálne 10% musí tvoriť podiel biozložiek, ktorých pôvod je doložený certifikátom organizácie vykonávajúcej kontrolu ekologického poľnohospodárstva ( pričom sa do hmotnosti podielu nezapočítava voda ).

 

Tento certifikát sa udeľuje na dobu 15 mesiacov.

 

Značka: napr. Saloos

 

Stránka organizácie KEZ o.p.s. : www.kez.cz

 

Certifikát Demeter

 

www.demeter.net 

 

Certifikát Ecogarantie

 

www.ecogarantie.eu

 

 

ECO Control

 

www.eco-control.com

 

Ecocert

 

www.ecocert.com

 

Certifikát Fairtrade

 

www.fairtrade.cz

 

NaTrue

 

www.natrue.org

 

Certifikát Soil Association

 

www.soilassociation.org

 

Certifikát Vegan

 

www.vegansociety.com

 

Zdroje:

  1. http://www.uvzsr.sk/docs/bkv/info_pre_spotrebitelov/prirodna_kozmetika.pdf - pripravila Marianna Sadloňová
  2. http://www.syncare.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=66&Itemid=84&lang=sk
  3. http://prirodnakozmetika.sk/co_je_to_prirodna_kozmetika
  4. www.kez.cz