Slovníček pojmov

Antioxidanty

Prírodné látky, ktoré bránia bunky pred voľnými radikálmi, tým zabraňujú ich poškodeniu a predčasnému starnutiu. K známym antioxidantom patria vitamín E a C, betakarotén. Menej známy, ale významný je procyanidín, nachádzajúci sa v hroznových jadierkach. Procyanidín pohlcuje voľné radikály 18-krát rýchlejšie ako vitamín C a 50-krát silnejšie ako vitamín E.

Avokádo (plod Hruškovca amerického)

Vždyzelený subtropický až tropický strom pochádzajúci zo Strednej a Južnej Ameriky. Avokádový olej sa pridáva do krémov a rôznych kozmetických prípravkov. Je vhodný na hydratáciu a výživu pleti a tiež do masážnych zmesí. Má zelenkavú farbu a príjemnú vôňu.

Ceramidy

Prirodzene sa vyskytujúce tuky z kože, ktoré spájajú kožné bunky, sú súčasťou lipidového ochranného filmu. Zabraňujú strate vlhkosti, vekom sa však znižuje ich počet.

Fytokolagén

Rastlinný kolagén, ktorý sa získava z pšenice, vo forme pšeničných proteínov. Používa sa ako zložka na spevnenie a pružnosť pokožky.

Konopný olej

Má vynikajúce liečivé vlastnosti, pôsobí protizápalovo a antibakteriálne, je vhodný na problematickú pokožku, špeciálne na lupienku a atopický ekzém.

Morské riasy

Morské riasy dodávajú pokožke minerálne a stopové prvky, podporujú zlepšenie elasticity a pružnosti, vyhladzujú už vzniknuté vrásky. Existuje veľké množstvo rias, v kozmetike sa využívajú hnedé, červené, zelené a modré riasy. Výťažok z rias - alginát sa používa v účinných liftingových maskách a krémoch.